Jak kupić fotowoltaikę i czy 2020 będzie inny? - dom i Ty

panele fotowoltaiczne poznań

Panele fotowoltaiczne w domu prywatnym

Instalacja i montaż paneli fotowoltaicznych w domu prywatnym nie jest złym pomysłem, ponieważ posiadanie paneli zapewnia dodatkowe źródło energii. Głównym zastosowaniem paneli słonecznych jest zamiana energii z promi

Jak  kupić fotowoltaikę i czy 2020 będzie inny? - dom i Ty panele fotowoltaiczne poznań
eniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być wykorzystana do różnych celów. Montażem paneli fotowoltaicznych w domach prywatnych zajmują się specjalne firmy działające w ramach dziedziny zwanej fotowoltaiką. Firmy te także zajmują się załatwianiem różnych formalności dotyczących ewentualnych dofinansowań do paneli. Posiadanie paneli fotowoltaicznych w domu prywatnym może być całkiem dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bardziej nasłonecznionym regionie. Co prawda panele słoneczne często są niewystarczającym źródłem energii, ale z pewnością zmniejszają zużycie prądu czerpanego z mniej ekologicznych źródeł. Zakup oraz instalacja paneli słonecznych często są dofinansowywane do użytku prywatnego właśnie ze względu na kwestie ekologiczne, ponieważ panele korzystają z odnawialnego źródła energii.


Różnica między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi

Z wykorzystywaniem energii słonecznej kojarzą nam się, słusznie zresztą, kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Niektóry jednak nie rozróżniają pomiędzy tymi dwoma urządzeniami i używają tych nazw naprzemiennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.


Zasada działania paneli słonecznych

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą pewnego zjawiska, które jest zwane zjawiskiem fotowoltaicznym. Jaka jest jednak zasada działania tego zjawiska i zamiany jednej energii w drugą? Sam efekt fotowoltaiczny został zaobserwowany w 1839 roku przez francuskiego fizyka. Definicja zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie paneli fotowoltaicznych, brzmi następująco - jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko fotowoltaiczne zostało później wykorzystanie w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele. Ogniwa są zbudowane ze specjalnych półprzewodników tworzących złącze, na które pada światło słoneczne. Wewnątrz półprzewodnika powstaje pole elektryczne, które przesuwa różne nośniki w różne strony. Przez rozdzielenie nośników ładunku w złączu powstaje zewnętrzne napięcie elektryczne. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu możliwe jest powstawanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.



© 2019 http://dom-i-ty.zetta.lubin.pl/